یکشنبه 27 تیر 1395  08:57 ب.ظ


طراحی وب سایت
گزینش رنگهای صحیح برای سایت، به همان میزان ی اهمییت دارد که گزینش گرافیک و مطالب جهت سایت با اهمیت می باشند . این مطلب به بحث پیرامون فاکتورهای اثر گذار در انتخاب رنگ برای مصرف در وب سایت می پردازد.

رنگها اثر زیاد ی بر مردم دارند. بعضی از رنگها می توانند عواطف گوناگونی را در مردم ایجاد کنند. عکس زیبا العملهای عاطفی می تواند تصویر مجموعه شما را در ذهن بینندگان تحت تاثیر قرار دهد که به نوبه می تواند تاثیر بسزایی روی برند کمپانی شما داشته باشد.

چنانچه شبهاتی در اثر رنگ بر عواطف دارید، بهاین مطلب دقت بکنید : "غول چشـم سبز"، "چشـم قرمز"، یا "خاطره سیاه رنگ". غول چشم سبز، ارتباط با حسادت، چشم قرمز، به معنای شخصی خشم گین خاطره ای سیاه رنگ به معنای افسردگی است. آدم ها رنگها را به عواطف گوناگونی نسبت می دهند. علم ثابت کرده است که رنگهای مختلف می توانند آدم ها را شادمان ، ناراحت، راحت، خشم گین، به وجد یا به ترس آورند.

هر چیزی که بتواند در آدم ها این پاسخها را بوجود آورد، نیازمند آن است که با دقت بیشتری در طراحی سایت مورد توجه قرار گیرد. رنگها تمایل دارند تا بصورت "طبیعی"، "گرم" یا "سرد" طبقه بندی شوند. در نتیجه مجوز دهید نگاهی به آنها بیاندازیم
.
رنگهای طبیعی

سفید – سفید به معنای خلوص و شفافیت است. در گاهی فرهنگها، سفید رنگ مرگ است در حالیکه در گاهی دیگر از فرهنگها، سفید رنگ امید همسرداری است.

خاکستری – خاکستری از اطمینان محافظه کاری نشات می گیرد. سایه های خاکستری، از مرسوم ترین رنگها جهت لبـاس های رسمی کار می باشند .

قهوه ای – قهوه ای به معنای زمین، خانه خانواده است.

سیاه – سیاه به منزله بزرگنمایی قدرت، شکوه و پیچیدگی است. در برخی فرهنگها، سیاه به معنای مرگ است

.رنگهای گرم

قرمز – قرمز رنگی مطلوب جهت جلب توجه است. این همان دلیل ی است که جهت چه از این رنگ برای نامـه های تبلیغاتی مصرف می شود تا نکات ویژه مورد اصرار قرار گیرند. قرمز سمبولی جهت خشم ، تخطی، شهوت و هوس است می تواند واقعا فشار خون افراد را بالاتر برد.

زرد – زرد به معنای ضعف یا ترس و همچنین گرما شادی است.

نارنجی – نارنجی به ارتباط با اشتهای افراد است.

صورتی – صورتی اکثرا ٌ نشانگر معصومیت، زنانگی و عشق است

.رنگهای سرد

آبی – آبی اثر بی صدا بودن در افراد را دارد. آبی به منزله هوش اعتماد است. جالب است بدانید که زیاد ی از سازمانهای مالی پزشکی از تم های آبی استفاده می کنند. آبی می تواند همچنین جلوگیرنده اشتها باشد.

سبز – در حالیکه سبز به معنای حسادت، حریص بودن بی تجربگی است، ولی همین رنگ به معنای پول و ثروت است .

ارغوانی - ارغوانی نشانه ای از خلاقیت است. سایه های تیره تر از این رنگ، در زمانهایی از تاریخ، مختص به دربار و پادشاهان بود و سایه های روشنتر آن اکثرا با عشق مرتبط هستند .رنگهای Web Safe

لامپهای خلا، LCD تلویزیون پلاسما، هر کدام، رنگها را بگونه ای مفرق نشان می دهند. 216 رنگ وجود دارد که می تواند در هر نوع صفحه نمایشی در هر نوع مرورگزی به شکلی یکسان نشان داده شوند. این 216 رنگ، رنگهای Web Safe نامیده می شوند. چنانچه پیوستگی در رنگها مهم باشد، شما می بایست فقط از رنگهای Web Safe در سایت استفاده نمایید.

طرحهای رنگ

طرحهای رنگ می توانند ترکیبی از یک رنگ، رنگهای مکمل، یا رنگهای متضاد باشند.

تک رنگ: طرحهای تک رنگ از چندین سایه مختلف با شدتهای مختلف رنگ بر روی پیش زمینه ای سیاه و سفید است . بعنوان مثال، چنانچه بخواهید از طرح رنگ قرمز استفاده بکنید ، می توانید از هر چیزی بین روشنترین صورتی تا قرمز تیره مایل به مشکی، مصرف نمایید.

رنگهای مکمل: طرح رنگهای مکمل از دو یا تعداد بیشتری از رنگهایی استفاده می کنند که در کنار مناسب می باشند و ترکیبی مطبوع را تولید می کنند که جهت سلیقه بیشتر افراد مناسب است. یکی از رنگها شاید غالب باشد و رنگ دیگر مکمل آن باشد.

رنگهای متضاد: طرح رنگهای متضاد از دو یا تعداد زیادتری رنگ غالب مصرف می کنند تا یک "تاثیر چشم گیر" تولید شود. بعنوان مثال، استفاده از صفحه ای با پیش زمینه آبی تیره و قابی با رنگ قرمز سیر اطراف محدوده متنی با رنگ پیش زمینه سفید و فونت سیاه، نوعی از طرح رنگ متضاد است.

طراحان وبسایت نیاز دارند تا در زمان مصرف از رنگهای متضاد دقت کنند چراکه گاهی از ترکیب ها، منجر به اثر ارتعاش خواهند کرد نظیر متن قرمز روی پیش زمینه آبی که می تواند به چشـم ان بعضی افراد آسیب وارد نماید . ترکیبات دیگری هم وجود دارند که استفاده از آنها چندان مطلوب ناست .چهارچوب کلی رنگ ها

چهارچوبی که در زیر آمده است پیشنهاد هایی می باشند که می بایست در ساخت و طراحی صفحات در نظر گرفته شوند تا برای همگان خوانا باشد.

متن بایستی خوانا باشد. واضح است که سیاه روی سفید، انتخاب ی پیش فرض است ولی ترکیبات دیگر می توانند مناسب باشند. سفید یا زرد یا رنگهای روشن دیگر نیز روی پیش زمینه های سیاه یا تیره مناسب می باشند . ولی زرد، سبز یا خاکستری روی سفید مناسب نمی باشند .

از رنگهایی مصرف بکنید که برای چشم جذاب مطلوب هستند .

رنگهایی را گزینش بکنید که عکس ی را که می خواهید به بازدید کنندگان تان بدهد.

جهت رنگهای پیوسته در تمام مرورگرها، از رنگهای Web Safe مصرف نمایید.

از عکسهایی با شدت رنگ معمولی جهت پیش زمینه استفاده نکنید. این کار سبب خواهد شد تا خوانایی متن کاهش یابد. چنانچه از عکس ی استفاده می بکنید ، آن را با ویژگی watermark استفاده نمایید.

رنگها می بایست در صفحات وب سایت شما، متحدالشکل باشند تا برندی را برای سایت تان خلق کنند به بازدید کنندگان این حس را القا نماید که آنها هنوز روی سایت شما می باشند .

وقنی سایتی را طراحی می بکنید ، تم رنگی را گزینش بکنید ، این مساله به همان میزان اهمییت دارد که المانهای گرافیکی و مطالب سایت اهمییت دارند. ظاهر کلی سایت، حس بازدید کنندگان وبسایت را معین خواهد کرد و می تواند معین کننده فرق بین خوب یت شکست در طراحی سایت باشد.


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات