جمعه 24 اردیبهشت 1395  10:19 ق.ظانجام پایان نامه

پژوهش به معنای انجام کاری خلاقانه به صورت نظام مند است که هدف آن وسیع تر کردن دامنه علم دانش است. این گستره میتواند در زمینه علوم آدم ی، فرهنگ جامعه، مصرف از علوم مختلف به منظور دستیابی به کاربر دهای باشد. از پژوهش جهت پیدا کردن یا تائید حقایق، تائید دوباره نتایج پژوهش های قبلی و یا رد آنها، پیدا کردن راه حل جهت موارد فعلی یا موارد نوظهور، پشتیبانی از نظریات موجود یا ایجاد نظریات نو استفاده می شود . یک پروژه پژوهشی میتواند به منظور گسترش بررسی انجام شده در قبل هم مورد مصرف قرار گیرد. به منظور اعتباردهی به وسائل های پژوهش، رویه ها، و یا آزمایش ات بکار گرفته شده در انجام پژوهشممکن است پژوهشگر دقیقا از عوامل مورد مصرف در پروژه های تحقیقاتی قبلی مصرف نماید . هدف مهم از انجام پژوهش های بنیادی (در مقابل پژوهش های فرد دی) مستندسازی، کشف، تفسیر، یا تحقیق گسترش در مورد روش ها سیـستم های مورد نیاز جهت پیشرفت دانش بشری است. روش های انجام پژوهش بسته به نوع دانش شناسی آنها فرق چشم گیری در درون رشته های علوم آدم ی و علوم مهندسی همین طور مابین این دو شاخه از علم دارند.انواع مختلف ی از پژوهش وجود دارند که در بین آنها میتوان به این گونه های پژوهش اشاره کرد: پژوهش های علمی، پژوهش های در حوزه علوم آدم ی، هنری، اقتصادی، اجتماعی، کسب و کار، بازاریابی، و همچنین پژوهش های پزشکی.

مفهوم پژوهش

نیاز به شرح است که تعاریف مختلف ی از مفهوم پژوهش وجود دارد که جهت روشنتر شدن بحث به تعدادی از این تعاریف به همراه منابع آنها اشاره میکنیم:
مارتین شاتلورت (2008) تعریفی از پژوهش ارائه کرده است که حوزه وسیع ی را دربر میگیرد. این تعریف اینگونه بیان شده است که «در وسیع ترین حوزه معنایی کلام، مفهوم پژوهش دربرگیرنده هرگونه گردآوری داده، اطلاعات، و حقایق به منظور گسترش دانش بشری است.»
کرسول (2008) هم تعریف دیگری از پژوهش، به این گونه بیان کرده است که «پژوهش فرایندی گام به گام است که به منظور جمع آوری تجزیه نقد اطلاعات مورد استفاده قرار میگرد. هدف نهایی پژوهش بیشتر شدن ادراک از مورد مورد مورد تحلیل است.» بر طبـق تعریف کرسول، هر پژوهش حاوی سه گام مهم است: طرح یک سوال، جمع آوری داده هایی جهت پیدا کردن جواب به پرسش طرح شده، در نهایت ارائه پاسخی به سوال بیان شده.
جذاب است که بدانید کلمه پژوهش (و معادل آن که در انگلیسی research است) از جمله فرانسوی recherché”" مشتق شده است که معنای آن جستجو است.
هم اکنون که با مفهوم پژوهش آشنا شدیم بد نیست که با انواع مختلف آن که در بالا هم به آنها اشاره شد، بیشتر آشنا شویم.
نتایج بررسی ها و تحقیقات علمی روشی نظام مند جهت گردآوری داده ها پیدا کردن جواب هایی به منظور ارضای حس کنجکاوی هستند . این تحقیقات، اطلاعات نظریات علمی را جهت تشریح هر آنچه در طبیعت اتفاق می افتد و همچنین جهت تشریح ویژگیها جهان یی که در آن زندگی میکنیم فراهم میکنند. این نوع از پژوهش مصرف های فرد دی از علم و دانش را فراهم می نماید . پشتیبانی مالی از نتایج بررسی ها و تحقیقات علمی میتواند توسط مقامات دولتی، سازمان های خیریه، یا توسط بخش خصوصی (مانند خیلی ی از مجموعه ها شرکت ها) انجام گیرد. مشاهدات علمی در درون خود نیز با تذکر به رشته های علمی مختلف همچنین فرد دهای مفرق به زیرشاخه هایی تقسیم می شود . به طور گستده، بررسی ها علمی به عنوان شاخصی جهت تعیین اهمیت علمی موسسات آکآدم یک- مانند دانشگاه های کسب و کار- شناخته میشوند؛ هرچند که گاهی معتقد هستند این شاخص جهت بررسی موسسات آموزش ی شاخص صحیحی نیست زیرا کیفیت پژوهش به درستی کیفیت روش را معین نمی نماید (و این دو مساله لزوما ارتباطی با یکدیگر ندارند).
بررسی ها در حوزه علوم آدم ی دربرگیرندهآموزش های مفرق ی از عبارت هرمنوتیک (هنر و علم تفسیر متون) نشانه شناسی، همچنین معرفت شناسی های مفرق و نسبی گرایانه تر دیگری است . محققین علوم آدم ی به طور معمول به دنبال پیدا کردن جواب صحیح و نهایی پرسش نیستند، بلکه به دنبال اکتشاف موارد جزئیات در حاشیه موضوع هستند . زمینه (معادل کلمه Context در انگلیسی) همـواره در این مشاهدات ارزش بوده. زمینه میتواند اجتماعی، تاریخی، سیاسی، فرهنگی، و یا قومیتی باشد. نمونه از مشاهدات علوم آدم ی، نتایج بررسی ها و تحقیقات تاریخی است که بخشی ازراهنمای تاریخی محسوب می شود . مورخین از منابع دست اول و همین طور دیگر شواهد به منظور ارزیابی نظام مند یک موضوع مصرف میکنند و پس تاریخ را به صورت نقل هایی از قدیم می نگارند.
پژوهش های هنری جزو نتایج بررسی ها و تحقیقات عملی به حساب می آیند زمانی انجام می گیرند که آثار خلاقانه به عنوان موضوع و هدف تحقیق در نظر گرفته میشوند.


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات